Włącz standardowy schemat kolorów Włącz kontrastowy schemat kolorów
Mapa serwisu
Kontakt
Serwis bez barier

Zaczynamy własny biznes

Na notatniku leżą długopis i kalkulator
fot. Freeimages.com

Decyzja o własnej działalności

Każda działalność zaczyna się od decyzji. Każda decyzja z czegoś wynika. Kiedy zastanawiamy się nad własną działalnością, warto zrobić krótki rachunek za i przeciw. Ile mogę zarobić, a ile stracić? Co się stanie, jeśli mi nie wyjdzie? Czy jestem gotowy przez pierwszy rok "rozkręcać" biznes? Co ma zapewnić mi działalność gospodarcza? Warto przemyśleć te kwestie, ponieważ zakładanie pierwszej firmy często odbywa się trochę po omacku. Jeżeli wybieramy tę formę aktywności zawodowej, to już na wstępie musimy zdecydować, czy ma być to dodatek do naszej codziennej działalności, czy chcemy się z niej utrzymywać całkowicie.

Najpierw pomysł?

Często wychodzimy z założenia, że bez innowacyjnego pomysłu nasz biznes nie będzie owocny. Owszem, pomysł jest ważny, jednak często to nie właściciel firmy jest jego autorem, lecz otoczenie, w którym go prowadzi. Jest niewielki margines pomysłów ewidentnie złych czy dobrych, ale w większości przypadków kluczowe jest wykonanie. Sklepik osiedlowy ciężko nazwać rewolucyjną koncepcją, jednak właściciele wielu z nich mogą się cieszyć uznaniem i szacunkiem, ponieważ są w stanie samodzielnie utrzymać siebie i najbliższych. To, jak zaplanujemy szczegóły naszego przedsięwzięcia i jak skrupulatnie będziemy je wdrażać, może się okazać istotniejsze od rewolucyjności idei.

Na wstępie warto zadać sobie pytanie: co umiem? Założenie firmy na pewno wiele nas nauczy, ale douczanie się zasad głównej działalności w trakcie organizowania firmy może znacznie odsunąć w czasie zwrot z inwestycji. Dlatego warto zastanowić się, w czym jest się dobrym i co przychodzi z łatwością. Warto podpytać nasze otoczenie, z jakimi umiejętnościami lub wiedzą nas kojarzą. Niejednokrotnie talenty dla nas tak oczywiste, że niemal niezauważalne, będą przez innych odbierane jako wybitne lub rzadkie. Być może już gdzieś pracowałeś i zdobyłeś umiejętności, którymi możesz zajmować się w ramach własnej działalności?

Kiedy już "skatalogujemy" nasze talenty i zdolności, warto sprawdzić, kto i w jakich sytuacjach za nie płaci, np. "Szybko piszę na komputerze i sprawnie posługuję się Internetem, dokładnie tak, jak asystenci w firmach. Nie mogę sobie pozwolić na codzienne dojazdy do pracy, więc założę firmę i zostanę wirtualnym asystentem". Pozwól, żeby rynek powiedział Ci, czego potrzebuje, i dał Ci pomysł.

Jak działać?

Podsumuj, jakie masz zasoby:

 • Jaką masz wiedzę i umiejętności?
 • Ile możesz poświęcić czasu na działanie?
 • Ile czasu możesz rozwijać biznes bez zysków?
 • Czy możesz poświęcić jakąś kwotę na biznes?
 • Kto może być chętny, żeby kupić Twój produkt?

Uzbrojony w tę wiedzę zastanów się, jak w najprostszy i najtańszy sposób możesz pozyskać klientów i wykonać usługę lub dostarczyć towar. Kluczem w rozważaniach będzie prostota. Być może nie wiesz, jak wycenić swoje produkty? Sprawdź u konkurencji. Jeżeli w punkcie gastronomicznym zamierzasz pracować sam, to może prościej, by goście odbierali dania przy ladzie, niż obsługiwać ich przy stoliku i biegać od kuchni do klienta z każdym zamówieniem?

Jeżeli Twój biznes wymaga drogiego sprzętu, to może na początku korzystniej będzie go wynająć? Pamiętaj też, że w epoce komputeryzacji jest coraz więcej firm o bardzo niskich kosztach własnych, jak np. wspomniany wirtualny asystent, który potrzebuje jedynie telefonu i komputera ze stałym łączem internetowym.

Z Twojego podsumowania powinno również wynikać to, czego potrzebujesz, jeżeli chodzi o:

 • towar,
 • sprzęt,
 • lokale,
 • transport,
 • pracownicy,
 • wiedza,
 • środki finansowe.

zaznaczone zielonym kolorem okno w ankiecie
fot. Freeimages.com

To podsumowanie pozwoli Ci zaplanować, jak pozyskać brakujące elementy. Często kluczowy dla nowego biznesu jest właśnie ten krok, czyli zaplanowanie, jak je pozyskać najszybciej i najtaniej. Niejednokrotnie dwa niemal identyczne biznesy mają zupełnie różne marże, a w związku z tym zyski, właśnie ze względu na odpowiednie zaplanowanie kosztów.

Wsparcie mogą zaoferować instytucje, programy pomocowe, znajomi, inwestorzy lub wspólnicy. Zaczynając, warto pytać o pomoc. W grupie dociera się dalej.

Pierwsze kroki

Kiedy już wiesz, czym dysponujesz i co chcesz robić, czas poukładać te wszystkie puzzle. Dowiedz się, jakie masz możliwości zarejestrowania swojej działalności, jakie opłaty i podatki będziesz musiał pokrywać oraz jakie będziesz miał uprawnienia i obowiązki. Pomocne mogą być organizacje zajmujące się aktywizacją zawodową, takie jak Fundacja Integracja, lub profesjonalne biura księgowe.

Pamiętaj, że nie każdy koszt stały jest zły. Jeżeli wydanie 40 zł miesięcznie może zaoszczędzić Ci paru godzin pracy, to najprawdopodobniej ta inwestycja dość szybko się zwróci. Obserwuj, co daje Ci najwięcej klientów, na co zwracają uwagę, za co gotowi są zapłacić dodatkowo. Następnie ulepszaj, ulepszaj i ulepszaj. Nie bój się błędów i pomyłek, te zdarzają się każdemu, ale nie pozwól sobie na ich powtarzanie. I pamiętaj: jeżeli Twój biznes zarabia, to jest to dobry biznes!

Czytaj więcej: