Włącz standardowy schemat kolorów Włącz kontrastowy schemat kolorów
Mapa serwisu
Kontakt
Serwis bez barier

Strategia poszukiwania pracy

 

STRATEGIA, czyli jak walczyć o pracę, aby nie polec w pierwszej bitwie?

Jeśli poszukujesz wypróbowanej przez miliony i najlepszej, najbardziej efektywnej metody poszukiwania pracy to... musimy cię rozczarować. Taki idealny sposób, z którego mogliby skorzystać wszyscy ludzie - bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, wiedzę i doświadczenia - niestety nie istnieje. Jest jednak zbiór działań - tzw. INDYWIDUALNA STRATEGIA, które zwiększają szansę na znalezienie zatrudnienia. Ty sam musisz te działania określić i zaplanować w czasie.

Wiesz już, gdzie możesz pracować i jakie przysługują ci prawa jako pracownikowi i osobie z niepełnosprawnością. Uzbrojony w taką wiedzę możesz zacząć planować kolejne etapy poszukiwania pracy. A będą nimi w takiej oto kolejności:

 • analiza twojej sytuacji życiowej, zdrowotnej i prawnej, określenie twoich możliwości - wykształcenia, stanu wiedzy, doświadczeń, predyspozycji, zainteresowań, pragnień oraz zawodów i stanowisk, na których chciałbyś pracować,
 • dokładne poznanie metod aktywnego poszukiwania pracy i wybranie tych, które będą odpowiadały rodzajowi poszukiwanej przez ciebie posady,
 • przygotowanie curriculum vitae, czyli życiorysu zawodowego oraz zebranie referencji od poprzednich pracodawców,
 • zredagowanie listu motywacyjnego, przygotowanie się do rozmowy telefonicznej w sprawie przyszłej pracy oraz rozmowy kwalifikacyjnej (autoprezentacji) z pracodawcą.

W przygotowaniu szczegółowej STRATEGII pomogą ci kolejne rozdziały tego poradnika.

Zanim jednak zapoznasz się z zawartymi w nim informacjami i przystąpisz do redagowania strategii, powinieneś pamiętać o następujących kwestiach:

 1. W celu dobrego wyboru pracy, tak by być z niej jak najdłużej zadowolonym, musisz dokładnie poznać samego siebie - swoje atuty oraz wady i odnieść je do aktualnej sytuacji na rynku pracy. Jeśli szukając pracy zaczniesz się okłamywać - np. przypisując sobie zbyt duże umiejętności w pewnej dziedzinie - lub będziesz sztywno trzymał się wyboru tylko jednego zawodu lub stanowiska - najpewniej spotka cię rozczarowanie.
 2. Indywidualną strategię możesz wzbogacić o inne elementy, które uznasz za ważne w swoich poszukiwaniach. Na każdym etapie prac nad strategią, a zwłaszcza podczas jej realizacji zawsze możesz zwrócić się o wsparcie do doradcy zawodowego z urzędu pracy lub innej organizacji. Doradca pomoże ci w zbudowaniu i modyfikacji planu działań, określeniu własnych możliwości oraz dostarczy ci informacji dotyczących wymagań i warunków niezbędnych do wykonywania określonej pracy.
 3. Świadomość, że nie jest się samotnym w rozwiązywaniu problemów wzmacnia psychicznie i pozwala na szybsze uporanie się z trudnościami. Nie wahaj się więc i podczas poszukiwania pracy proś o pomoc inne osoby. Musisz jednak wiedzieć, kogo i o co prosić oraz pamiętać, że zgłaszający chęć wsparcia nie wykona za ciebie pewnych zadań. Może się okazać pomocny przy udzielaniu informacji, pokierowaniu do określonej instytucji, czy podpowiedzieć jak wybrnąć z kłopotu, ale nie powinieneś zrzucać na niego odpowiedzialności za znalezienie dla ciebie pracy. Zawsze pamiętaj o magicznych słowach kulturalnego człowieka - proszę i przepraszam.
 4. Na pytanie - ile trzeba podjąć prób, aby znaleźć pracę? Odpowiedź jest prosta. Tyle ile trzeba, aby być zatrudnionym. Nie ma żadnej konkretnej liczby, która ilość tę by określała. Może być ich kilka, ale też i... kilkaset. Nigdy nie nastawiaj się, że swój cel osiągniesz bez wysiłku i wyrzeczeń. Nie traktuj też kolejnych odmów ze strony pracodawców jako osobistych porażek. Każdy kontakt z pracodawcą - wizyta, rozmowa telefoniczna itd. - to kolejne doświadczenie, które musisz przeanalizować i wyciągnąć z niego wnioski na przyszłość.

 

ANALIZA SYTUACJI ŻYCIOWEJ, czyli kilka pytań, na które koniecznie musisz sobie odpowiedzieć zanim zaczniesz szukać pracy

Zapewne często myślisz jak to będzie, kiedy już rozpoczniesz swoją pierwszą pracę, wrócisz do zawodu po przerwie lub też zajmiesz się całkiem nową profesją. Widzisz siebie w nowym środowisku, wykonującego zajęcie, które daje ci dużo satysfakcji i radości, wśród ludzi, którzy staną się dla ciebie bliskimi znajomymi a może nawet przyjaciółmi. Cieszysz się, że twoje dochody wzrosną i będzie cię stać na większe wydatki i realizację marzeń. Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, że podjęcie pracy oznacza całkowitą rewolucję w życiu twoim i twojej rodziny? Zanim więc rozpoczniesz poszukiwanie pracy radzimy, abyś sprawdził - odpowiadając sobie szczerze na kilka pytań - czy rzeczywiście jesteś przygotowany emocjonalnie i organizacyjnie na czekające cię zmiany. Odpowiedzi na niżej zamieszczone pytania pomogą ci także w określeniu pierwszych oczekiwań co do nowej posady. Jest też pewne, że większość z tych kwestii może poruszyć twój przyszły pracodawca podczas rozmowy w sprawie pracy

Zastanów się sam, zaproś na rozmowę rodzinę, poradź się swoich najbliższych - tych, którzy najlepiej cię znają. Ustal samodzielnie lub zróbcie to wspólnie:

 

1. Czym dla ciebie jest praca?

Czy koniecznie i za wszelką cenę chcesz mieć dodatkowe źródło pieniędzy, dofinansowanie domowego budżetu albo masz dosyć bezczynności i pragniesz prowadzić bardziej aktywny tryb życia lub też po prostu uznałeś, że najwyższy czas wyrwać się spod opiekuńczych rodzicielskich skrzydeł? A może tak zwyczajnie czujesz się samotny i chcesz poznać nowych ludzi? W takich przypadkach być może rodzaj i miejsce wykonywanego zajęcia będą miały dla ciebie mniejsze znaczenie. Staną się ważne, gdy twoim nadrzędnym celem jest pozyskanie nowej wiedzy, zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności albo realizacja planów zawodowych czy zrobienie kariery w określonej branży.

Ustalenie, czym dla ciebie jest praca pomoże ci w określeniu: jaka powinna być twoja przyszła praca.

Weź dużą kartkę papieru i napisz na niej, jedno zdanie pod drugim, następujące wyrażenia określające walory twojej przyszłej pracy:

 • przynosząca dobre zarobki
 • dająca pewność długiego zatrudnienia
 • w małej firmie, gdzie jest niewielu pracowników
 • w dużym przedsiębiorstwie, korporacji, gdzie mam szanse na rozwój i awans
 • w gronie sympatycznych ludzi
 • pozbawiona stresów i napięć interesująca
 • ciesząca się ludzkim szacunkiem i uznaniem
 • w dogodnych dla mnie godzinach
 • odpowiadająca moim zdolnościom, wiedzy, wykształceniu i doświadczeniom
 • umożliwiająca częste kontakty z ludźmi
 • bez bezpośrednich kontaktów z klientami firmy samodzielna i odpowiedzialna
 • zespołowa - gdzie każdy pracownik odpowiada za konkretne zadanie
 • z możliwością wykazania się inicjatywą
 • twórcza, z której powstaje coś oryginalnego
 • nie wymagająca zdolności artystycznych
 • praca łatwa, prosta, nieskomplikowana dająca wpływ na decyzje podejmowane w firmie
 • koniecznie w tym samym mieście i blisko mojego miejsca zamieszkania
 • w jednym miejscu - nie wymagająca przemieszczania się, bez wyjazdów służbowych
 • w higienicznych warunkach - bez brudu i hałasu
 • wymagająca siły i sprawności fizycznej.

Jeśli uznasz, że twoja praca powinna mieć jeszcze inne walory - ważne z punktu widzenia twoich oczekiwań, zasobu wiedzy, sytuacji materialnej, rodzinnej czy zdrowotnej - dopisz je na liście. Ze wszystkich zdań wybierz 10 takich, które najlepiej oddają charakter poszukiwanej przez ciebie pracy. Mając do dyspozycji skalę 10 punktów rozdziel je między wybrane cechy charakterystyczne twojej przyszłej posady przyjmując zasadę, że 10 punktów otrzymuje największa zaleta, a 1 - najmniej istotny aspekt. W ten sposób ustalisz hierarchię wartości, które powinna spełniać twoja praca, abyś był z niej zadowolony.

 

2. Czy jesteś przygotowany na zwiększony wysiłek fizyczny i umysłowy?

W pracy czekają na ciebie nowe obowiązki oraz zadania, z którymi być może wcześniej nie miałeś do czynienia, a które muszą być wykonane w określonym terminie i z wyznaczonym przez przełożonych efektem. Będziesz musiał rozwiązywać sam lub w grupie pewne problemy, korygować błędy swoje lub innych pracowników. Pracodawca będzie oczekiwał, że szybko staniesz się częścią zespołu, a twoja praca nie będzie wymagała nadzoru i weźmiesz za nią odpowiedzialność. Może zdarzyć się, że zostaniesz poproszony o pracę w innych niż zostało to ustalone godzinach, czy w weekendy, a twoja odmowa nie będzie dobrze widziana przez przełożonego. W takich sytuacjach nie da się uniknąć wysiłku czy stresu. Pomyśl czy uporasz się z nimi sam lub czy będziesz potrafił poprosić o wsparcie.

 

3. Czy jesteś emocjonalnie gotowy na podjęcie pracy?

Wychodzisz z bezpiecznego świata, który sam stworzyłeś, i w którym zazwyczaj inni przyjmują wyznaczone przez ciebie reguły. Dobrze cię znają. Wiedzą, co możesz robić, a jakie zajęcia sprawiają ci trudność lub nie są dla ciebie przyjemne; co lubisz, a co sprawia ci przykrość. Jeśli ktoś cię urazi, powie kilka nieprzyjemnych słów - zawsze możesz przestać się z nim spotykać, a nawet skreślić go z listy swoich przyjaciół. Czy jesteś gotowy na spotkanie ze światem, który jest ci obcy i w którym to inni wyznaczają reguły, a ty musisz się do nich dostosować? Miejsce pracy to nie plac zabaw dla nadąsanych dzieci. W pracy jesteś kimś, od kogo przede wszystkim wymaga się efektów, zazwyczaj nie zważając na to, czy ten ktoś ma dobry czy kiepski dzień. Prośby przełożonego równoznaczne są z poleceniami, które należy wykonać. Nie będziesz ciągle chwalony. Może zdarzyć się, że twoja praca zostanie poddana krytyce - nawet publicznej. Świadomy pracodawca znający twoje ograniczenia nie wyznaczy ci zadań, które przekraczają twoje możliwości. Rzetelny i odpowiedzialny pracodawca będzie również respektował twoje prawa jako pracownika z niepełnosprawnością. Nie oczekuj jednak, że będziesz traktowany ulgowo - zwłaszcza w firmach z tzw. otwartego rynku pracy - tylko dlatego, że jesteś osobą z niepełnosprawnością.

 

4. Czy potrafisz szybko dostosować swój tryb życia do nowych obowiązków?

 • czy lepsza będzie dla ciebie praca w domu, czy też poza nim - biorąc pod uwagę, że i jedno i drugie rozwiązanie pociągnie za sobą duże zmiany w twoim dotychczasowym życiu? czy jesteś gotowy na wstawanie o innej niż do tej pory godzinie, czy wydłużenie dziennej aktywności do (często się zdarza) późnych godzin nocnych?
 • czy będzie ci łatwo zrezygnować lub zmienić nawyki i ustalony harmonogram dnia - np. godziny posiłków, czas odpoczynku, nauki i zajęć domowych?
 • czy będziesz potrafił zorganizować sobie nowy dzień i elastycznie zmieniać ustalenia, jeśli zajdzie taka potrzeba?
 • czy będziesz mógł sam lub przy pomocy innych - a jeśli tak to kogo - dojeżdżać do pracy?
 • z jakich środków lokomocji - płatnych i bezpłatnych - będziesz mógł skorzystać, aby dojechać do miejsca pracy? czy możesz samodzielnie odbywać podróże służbowe, a jeśli potrzebujesz wówczas pomocy to, w jakim zakresie?
 • kto zajmie się twoimi dziećmi, gdy będziesz w pracy lub będziesz musiał wyjechać w delegację?

 

5. Na jakie wyzwania czy ustępstwa jesteś gotowy, aby otrzymać pracę?

Może się zdarzyć, że twój przyszły pracodawca postawi warunki, które będziesz musiał spełnić, aby być zatrudnionym. Warto, abyś wcześniej zastanowił się, na jakie ustępstwa się zgodzisz, a w jakich kwestiach pozostaniesz nieugięty. Ryzykując przy tym, że stanowisko, które chciałbyś zajmować zostanie powierzone komuś innemu - komuś, kto według opinii pracodawcy bardziej potrafi dopasować się do wymogów firmy.

Czy zgodziłbyś się na przykład na:

 • przeniesienie się do innego miasta lub nawet za granicę?
 • dojazdy do odległej dzielnicy miasta?
 • podjęcie nauki na studiach wyższych na własny koszt?
 • dodatkowe szkolenia na koszt firmy?
 • dodatkowe szkolenia na własny koszt?
 • nauczenie się obsługi komputera lub nieznanych ci programów komputerowych?
 • nauczenie się języka obcego?
 • rozpoczynanie pracy bardzo wcześnie rano?
 • kończenie pracy bardzo późno wieczorem?
 • całkowitą zmianę sposobu ubierania się (odzież i obuwie), fryzury i makijażu?
 • częstą pracę w soboty i niedziele?
 • częste wyjazdy służbowe?
 • pracę na stanowisku niższym niż dotąd zajmowałeś?

 

6. Czy możesz liczyć na pomoc rodziny lub partnera?

Niestety - na drodze w poszukiwaniu pracy najczęściej spotykać cię będą rozczarowania. Potrafią one zniechęcić nawet najbardziej wytrwałych. Ważne jest, abyś w tym czasie nie czuł się osamotniony. Zapytaj swoich najbliższych czy popierają twoje starania o pracę i czy będą wspierać cię podczas poszukiwań oraz mobilizować do działania, kiedy już ją znajdziesz? Wykonywanie pracy w siedzibie pracodawcy oznacza, że nie będzie cię w domu przez większość dnia. Czy w tym czasie twoja rodzina poradzi sobie bez ciebie? A z kolei - jeśli będziesz pracował w domu czy zaakceptuje fakt, że nie zajmujesz się już tylko ich sprawami, ale poświęcasz czas na zupełnie nowe zadania i stworzą ci ku temu warunki? Czy będą potrafili odciążyć cię w domowych obowiązkach?

 

 

Czytaj więcej: