Włącz standardowy schemat kolorów Włącz kontrastowy schemat kolorów
Mapa serwisu
Kontakt
Serwis bez barier

Jak zacząć zatrudniać osobę z niepełnosprawnością?

Wyświetlana na ekranie komputera rączka, która klika w znak zapytania

fot. Freeimages.com

Czy mogę zatrudnić?

Poszukując pracownika zwykle poszukujemy osoby z konkretnym zestawem kompetencji, o temperamencie i sposobie zachowania wpisujących się w kulturę organizacyjną, a także... najzwyczajniej w świecie pracowitej. Nie jest to zadanie proste, ponieważ z zaangażowaniem pracownika wiąże się również poczucie odpowiedzialności za człowieka w organizacji. Niezależnie od tego, czy zatrudniamy kogoś sami, a nasz dochód będzie zależał od jego pracy, czy też polecamy kogoś znajomemu, zawsze pojawia się pytanie, czy ta osoba sobie poradzi?

To naturalne pytanie, świadczące jedynie o naszym zaangażowaniu, staje się ogromną barierą w rekrutacji osoby z niepełnosprawnością. Jak mam ręczyć za czyjś stan zdrowia albo możliwości funkcjonowania na skutek niepełnosprawności? Przecież nawet jeżeli kandydat czy kandydatka wydają się stworzeni do tej pracy, to na przeszkodzie może stanąć im zdrowie lub niepełnosprawność, na które ani oni, ani ja nie mamy wpływu.

Trzeba jednak wiedzieć, że rozwiązanie tej kwestii jest łatwe i kontaktujący się z Fundacją Integracja pracodawcy niejednokrotnie są zaskoczeni tą prostotą. W sposób oczywisty większość pracodawców nie będzie posiadać umiejętności ocenienia stanu zdrowia innej osoby lub możliwości jej funkcjonowania z konkretną niepełnosprawnością. Należy więc, jak w przypadku innych wątpliwości zdrowotnych, przekazać rozstrzygnięcie lekarzowi medycyny pracy.

Badania medycyny pracy będą dla nas nie tylko odpowiedzią na pytanie, czy konkretna osoba może pracować na danym stanowisku, ale również informacją, czy sobie na nim poradzi. Lekarz ma prawo do dopuszczenia do pracy z uwagami, np. "wymagany duży monitor". Na etapie samego szukania pracownika warto więc skupić się na kompetencjach kandydata i jego etyce pracy, ponieważ o kwestiach związanych z koniecznymi dostosowaniami stanowiska bądź wymogami lekarskimi zdobędziemy wiedzę w trakcie procesu rekrutacji.

Czy mam gdzie zatrudnić?

Pracownik ma się opłacać. Ta prosta ekonomiczna prawda powinna być głównym wyznacznikiem zatrudniania nie tylko osób z niepełnosprawnościami, ale pracowników w ogóle. Wpadając w pułapkę myślenia "nie mam stanowisk dla takich osób", niejednokrotnie tracimy szansę spotkania bardzo wartościowych pracowników.

Przy dużej liczbie rodzajów niepełnosprawności, zarówno ruchowych, jak i psychicznych, intelektualnych czy związanych z percepcją zmysłową, nie da się jasno określić, kim są "takie osoby". Każda z nich funkcjonuje inaczej, natomiast często niepełnosprawność nie ma wpływu na wykonywanie określonych czynności, w tym konkretnej pracy.

Dlatego dobrą metodą jest wyjść z założenia: "Jeżeli mam wakaty, to mam gdzie zatrudniać osoby z niepełnosprawnością". To proces rekrutacji , tak jak w przypadku wszystkich innych pracowników, zweryfikuje, czy dana osoba będzie dla nas wsparciem w działalności, czy nie.

Gdzie szukać?

Najlepiej przez specjalistów. Warto skorzystać z wsparcia Fundacji Integracja i innych organizacji zajmujących się aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnościami. Organizacje te będą w stanie pokierować, doradzić skuteczne metody rekrutacji i weryfikacji pracowników. Mają one możliwość skontaktowania się z kandydatami, z którymi współpracują, i zaproszenia ich do rekrutacji.

Nie zapomnij też skorzystać z serwisów nastawionych na rekrutację osób z niepełnosprawnością, jak: http://sprawniwpracy.com/

Czytaj więcej: