Włącz standardowy schemat kolorów Włącz kontrastowy schemat kolorów
Mapa serwisu
Kontakt
Serwis bez barier

Jak wygląda rozmowa rekrutacyjna

Dwie osoby podają sobie ręce, jedna z nich - kobieta - siedzi na wózku

Jeśli zostałeś zaproszony na rozmowę rekrutacyjną, to już odniosłeś sukces.

Warto pamiętać, że obie strony są tym spotkaniem jednakowo zainteresowane. Ty proponujesz pracodawcy swoje umiejętności, doświadczenie i wiedzę, a pracodawca w zamian proponuje odpowiednie wynagrodzenie.

Musisz mieć świadomość własnej wartości. Mieć pewność, że jesteś najlepszym kandydatem, bo Ci zależy i masz odpowiednie kompetencje.

Nie panikuj. Bądź profesjonalny. Jeśli się dobrze do tej rozmowy przygotujesz, masz szansę dostać tę pracę.

Co wiesz o firmie

Zbierz jak najwięcej informacji na temat firmy, w której chcesz się zatrudnić. Przeszukaj internet, znajdź stronę firmy. Nie zapomnij o serwisach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, LinkedIn lub GoldenLine. Tam często firmy mają swoje profile, na których możesz znaleźć mniej formalne informacje. Pracodawca ceni sobie taki rodzaj zaangażowania.

Wiedza o firmie dostarczy Ci również argumentów, dlaczego chcesz tam pracować. Dokładnie takiego pytania ze strony przyszłego pracodawcy możesz się spodziewać.

Dobrze jest też dowiedzieć się, kto będzie prowadził rozmowę kwalifikacyjną. Najlepiej poszperać w sieci, podpytać znajomych. Nawet drobne informacje, takie jak np. zainteresowania rekrutera, mogą ułatwić Ci rozmowę.

Powiedz coś o sobie

Przygotuj kilka słów o sobie. Pamiętaj, że to, co mówisz, musi pokrywać się z informacjami zawartymi w CV i liście motywacyjnym. Dobrze jest mieć te dokumenty przy sobie.

Podkreśl swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie. Wskazuj na swoje mocne strony, wymień osiągnięcia, nagrody.

Ważne, jak sam postrzegasz siebie i swoją przydatność na stanowisku, o które się ubiegasz. Pracodawca podczas rozmowy ocenia Twoją motywację, entuzjazm, energię, umiejętność współpracy, komunikatywność, kreatywność.

Biuro. Kobieta siedząca przy biurku rozmawia z kobietą siedzącą na wózku

Jeśli masz pasję, możesz o niej wspomnieć. Osoby z pasją są cennymi pracownikami, ponieważ lubią to, co robią, rozwijają się, mają motywację do działania.

Na pytanie o wady, warto odpowiedzieć, że miałeś z czymś problem, ale podjąłeś wysiłek i pozbyłeś się ich, np. spóźnianie się, odkładanie pracy na później.

Pamiętaj: mów krótko i konkretnie.

Zadbaj o swój wygląd

Postaraj się przed rozmową dobrze wyspać i zrelaksować.

Ważne jest pierwsze wrażenie. Wyglądem wyrażasz szacunek do osoby, z którą się spotykasz. Odpowiedni do tej sytuacji będzie schludny, elegancki styl, ubiór w stonowanych kolorach, bez przyciągających wzrok elementów.

Zadbaj również o swój wózek, kule czy innego rodzaju sprzęt, którego używasz, to też cześć Ciebie. Powinny być czyste, bez zbędnych ozdób.

Ważna jest także mowa ciała. Swoboda, mocny uścisk dłoni, utrzymywanie kontaktu wzrokowego - to istotne elementy komunikacji niewerbalnej.

Zadbaj o swój wizerunek

Sprawdź w wyszukiwarce internetowej, co znajdziesz w sieci na swój temat. Nie jest już dzisiaj żadną tajemnicą, że rekruterzy szukają w internecie informacji o potencjalnych pracownikach. Pomyśl więc, czy na którymś z portali społecznościowych nie masz "niestosownych" wpisów lub zdjęć. Zmodyfikuj ustawienia swojego profilu, jeśli nie chcesz, by przyszły pracodawca miał do nich dostęp.

Dobrze jest udzielać się na forach branżowych i zawodowych, to świadczy o Twoim zaangażowaniu i pasji. Administrowanie profilami, które cieszą się dobrą opinią i dużym zainteresowaniem, też jest dobrze postrzegane.

Zapytaj o stanowisko

Nie wahaj się zadawać pytań.

Spytaj, jak wygląda praca na stanowisku, o które się starasz. Dowiedz się o zadania, podział obowiązków, styl pracy i godziny. Spytaj też o szefa, jaką jest osobą, na co w pracy zwraca szczególną uwagę, jak się z nim współpracuje. Dowiedz się, kogo zastępujesz i z jakiego powodu to miejsce się zwolniło. Spytaj o możliwości rozwoju zawodowego. Powiedz o swoich oczekiwaniach w stosunku do pracodawcy.

Pytanie o wynagrodzenie

Pierwszy nie pytaj o wynagrodzenie - tak jest bardziej taktownie. Poczekaj, aż rozmówca sam nawiąże do tej kwestii.

Musisz sam wiedzieć, jakiego wynagrodzenia oczekujesz. Warto sprawdzić, jakie są stawki na podobnym stanowisku w innych firmach, ale ich wysokość zależy od kilku czynników: wielkości firmy, regionu kraju czy Twojego stażu zawodowego. Podaj konkretną kwotę i zaznacz, że może ona podlegać negocjacjom.

Pozwól pytać o niepełnosprawność

Nie zakładaj z góry, że pracodawca nie zechce Cię zatrudnić, bo ma do czynienia z osobą z niepełnosprawnością. Zachęć go, by zadawał pytania na ten temat i udziel mu jasnych, wyczerpujących odpowiedzi.

Powiedz mu, w jaki sposób radzisz sobie na co dzień z różnymi czynnościami związanymi z pracą. Opisz, w jaki sposób będziesz dojeżdżać do biura, poruszać się po budynku, jak kontaktujesz się ze współpracownikami. Możesz wspomnieć, jakiego rodzaju ułatwienia techniczne mogą Ci pomóc w pracy i jakie korzyści może odnieść pracodawca, zatrudniając właśnie Ciebie.

Nie ukrywaj, jeśli chorujesz na chorobę przewlekłą i grożą ci jej nawroty, a tym samym nieobecność w pracy.

Nie spóźnij się!

Dokładnie sprawdź, ile czasu potrzebujesz na dojazd, aby pojawić się na spotkaniu kilka minut przed umówioną godziną.

Żadne usprawiedliwienie nie wchodzi w rachubę!

Podziękuj

Grzecznie jest podziękować za spotkanie. Warto na zakończenie zapytać, jaki będzie dalszy przebieg rekrutacji i kiedy spodziewać się ewentualnego kontaktu.

Powodzenia!

Czytaj więcej: