Włącz standardowy schemat kolorów Włącz kontrastowy schemat kolorów
Mapa serwisu
Kontakt
Serwis bez barier

Jak napisać list motywacyjny


Najważniejszym dokumentem aplikacyjnym jest CV. Czasem jednak pracodawca prosi o list motywacyjny. Jest on uzupełnieniem  CV więc nie  należy powielać danych w nim zawartych  - wymieniać wszystkich szkół, które ukończyłeś czy firm, w których pracowałeś itd.


List motywacyjny przygotowujesz tylko wtedy jeśli pracodawca się tego domaga.


List ten ma przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie dlaczego chcesz w danej firmie pracować, co cię do tego skłania i czy spełniasz wymogi stawiane przez pracodawcę.
Powinien być dopasowany do oferty, którą jesteś zainteresowany. Trzeba w nim wykazać dlaczego chcesz pracować w danej firmie i co możesz zaoferować pracodawcy. Zwracasz w nim uwagę na obustronne korzyści. Pisząc nie korzystaj z utartych schematów i zwrotów. List powinien mieć charakter  indywidualny i zawierać tylko te informacje o tobie, które będą istotne w tym konkretnym procesie rekrutacji. Twój list powinien zaciekawić, wnieść coś nowego. Warto się postarać, bo od tego w dużym stopniu zależy czy masz szansę na przejście do dalszego etapu rekrutacji.

Tutaj przykład takiego listu

                                                                                                 Warszawa, dn. DD.MM.RRRR r.

Katarzyna Kwit
ul. Śliwy 13
01-401 Warszawa
tel. 333 333 333
e-mail: k.kwit@mail.pl
                            
                                                                                                  Sz. P. Jan Kowalski
                                                                                                  Moje cv sp. z o.o.
                                                                                                  ul. Sieci 6
                                                                                                  00-950 Warszawa

Szanowni Państwo,

W odpowiedzi na Państwa ofertę pracy, zamieszczoną na stronie www.sprawniwpracy.com  chciałabym przedstawić swoją kandydaturę na stanowisko Pracownik biurowy.

Jestem zainteresowana udziałem w rekrutacji ponieważ posiadam rozległe doświadczenie związane z pracą biurową na przestrzeni ostatnich 7 lat. Państwa firma jest jednym z ważniejszych podmiotów w swoim rynku dlatego też liczę, na możliwość rozwoju w państwa organizacji. W chwili obecnej zakończyłam pracę w firmie ABC, gdzie zajmuję się głównie sporządzaniem dokumentacji, prowadzeniem kalendarza spotkań biura oraz dyrekcji, organizowaniem wyjazdów służbowych oraz zaopatrzeniem biura.

Kilkuletnia praca w tej firmie pozwoliła mi rozwinąć swoje umiejętności kontaktu z ludźmi oraz obsługi programów biurowych i bezwzrokowego pisania. Jestem przekonana, że nasza współpraca może być zarówno bardzo korzystna dla firmy jak i bardzo motywująca dla mnie.

Możliwość podjęcia pracy w firmie Moje cv sp. z o.o.. jest dla mnie dużą szansą, z której mam nadzieję, będę mogła skorzystać. Chętnie spotkałabym się na rozmowie kwalifikacyjnej w celu lepszej prezentacji mojej osoby.

                                                                                                     Z poważaniem,
                                                                                                     Katarzyna Kwit


Zadbaj o formę

Forma przyciąga wzrok. List motywacyjny powinien być poprawny pod względem językowym, czyli bez błędów stylistycznych, ortograficznych itp. List powinien być napisany w sposób jasny i czytelny i nie może być zbyt długi. Nie używaj w nim zwrotów języka potocznego, pisz formalnie, poprawną polszczyzną. Zastosuj jeden, wspólny dla CV i  listu, rodzaj i wielkość czcionki, jednakowy odstęp i kolory. Nie używaj graficznych ozdobników. Wysyłając oba dokumenty naraz, zwróć uwagę by  były dołączone do wiadomości w oddzielnych plikach. Pamiętaj, by w nazwach  plików zawrzeć swoje imię i nazwisko.


Aplikujesz na konkretne stanowisko

Musisz pokazać, że wiesz na jakie stanowisko aplikujesz. Nawiąż do konkretnej oferty podając jej numer referencyjny lub nazwę stanowiska. W liście motywacyjnym przede wszystkim informujesz przyszłego pracodawcę, że zainteresowany jesteś proponowanym  przez niego stanowiskiem oraz wyjaśniasz co cię do tego skłoniło. Nie pisz jednak, że właśnie jesteś bez pracy, kończą ci się oszczędności. List motywacyjny to nie błaganie o pomoc. Przekonaj, że wybór oferty nie jest przypadkowy, że miałeś do czynienia z branżą, którą reprezentuje pracodawca, a twoje umiejętności nie wynikają jedynie z wyuczonego zawodu, ale faktycznej pasji. .Wyjaśnij, dlaczego chcesz pracować na danym stanowisku, co cenisz w swoim zawodzie. Jeśli zmieniasz branżę - również wytłumacz dlaczego.


Cenisz firmę do której aplikujesz

Powinieneś wykazać, że wiesz do jakiej firmy aplikujesz, znasz jej profil, działalność, osiągnięcia. Możesz powołać się na stronę internetową firmy. Nie zaszkodzi jeśli umieścisz parę komplementów pod jej adresem. Wyjaśnij dlaczego wybrałeś właśnie tę firmę, podaj kilka argumentów np. że identyfikujesz się z nią, że podoba ci się ta marka, że widzisz tu szanse na swój rozwój zawodowy. Poinformuj też skąd wiesz o ofercie. Pracodawca lubi wiedzieć jaki zasięg ma jego reklama.


Zareklamuj siebie

Pochwal się swoimi osiągnięciami, ale  tylko tymi, które interesują przyszłego pracodawcę. Zwróć uwagę na te kompetencje, które wymagane są w ogłoszeniu. Odwołuj się zawsze do faktów, a nie ogólnie do cech. Nie pisz o sobie: jestem obowiązkowy, kreatywny, punktualny i dobrze zorganizowany, bo taka lista nie przekona pracodawcy, że taki jesteś naprawdę. Możesz wymienić swoje dobre strony, ważne w danym zawodzie, osiągnięcia i umiejętności. Posłuż się jakimś konkretnym przykładem lub wydarzeniem. Liczy się skuteczność w działaniu, zaangażowanie i chęć podejmowania wyzwań. Ale nie wywieraj presji, ani też nie proś o pracę.


Obopólne korzyści

Pokaż korzyści, jakie zyska pracodawca zatrudniając właśnie ciebie. Wspomnij o swoich sukcesach i najważniejszych dokonaniach, wymień swoje umiejętności i najsilniejsze strony  i wykaż, dlaczego sądzisz, że mogłyby się one przydać na stanowisku, na które aplikujesz. Pokaż pracodawcy, że jesteś dla niego atrakcyjny. 


Zasugeruj zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną

Na zakończenie wyraź nadzieję na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i chęć zaprezentowania swojej kandydatury. Twój list powinien przekonać pracodawcę, że warto  dowiedzieć się o tobie czegoś więcej, że jest szansa  na zatrudnienie wartościowego pracownika.


Czy wspominać o swojej niepełnosprawności?

Podobnie jak przy redagowaniu CV - ta kwestia nie jest jednoznaczna. Umieszczenie, bądź nie, takiej informacji zależy m.in. od rodzaju firmy w której chcesz pracować oraz twoich oczekiwań wobec pracodawcy.
Jeśli zdecydujesz się na wskazanie pracodawcy, że jesteś osobą z niepełnosprawnością, nie pisz, że będziesz mógł podjąć pracę w danej firmie, jeśli zlikwiduje bariery, ale pokaż, że jesteś samodzielny i niezależny: "Posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Poruszam się przy użyciu jednej kuli, ale w żaden sposób nie przeszkadza mi to w wykonywaniu moich obowiązków ani nie wymaga specjalnego dostosowania stanowiska pracy".Czytaj więcej: