Włącz standardowy schemat kolorów Włącz kontrastowy schemat kolorów
Mapa serwisu
Kontakt
Serwis bez barier


Sposoby poszukiwania pracy

Trzy megafony na tle nieba
fot. Freeimages.com

Szukaj w rodzinie

Kiedy zaczynasz szukać pracy, przede wszystkim mów o tym głośno. Opowiadaj wszystkim dookoła. W rodzinie, przyjaciołom, znajomym na Facebooku.

Rozpuszczaj wici. Każdy przecież gdzieś pracuje lub pracował, ma znajomych, coś słyszał, coś wie. Będzie miał uszy i oczy otwarte na wszelkie sygnały. Oni znają Cię najlepiej, ich opinia o Tobie jest najbardziej wiarygodna. Absolutnie nie lekceważ tej drogi, bo to często najskuteczniejsza metoda znalezienia pracy.

Szukaj w internecie

Oczywiście sam też działaj. Zasiądź do internetu i przeszukaj portale z ogłoszeniami o pracę. Większość firm przedkłada już nowoczesne media nad tradycyjne. Kiedyś wstawiało się płatne ogłoszenie do gazety i czekało na odzew. Teraz ogłoszenia w prasie stały się mniej popularne, coraz więcej firm zamieszcza swoje anonse głównie w internecie. Nie warto przepłacać, skoro internet oferuje więcej i szybciej.

Jak zacząć? Wystarczy wpisać w wyszukiwarce "ogłoszenia o pracę" lub podobne sformułowanie i "wyskoczy" mnóstwo stron z ofertami pracy, znajdziesz nawet portale, które publikują całe listy serwisów ogłoszeniowych z opisem i linkami do nich.

Przede wszystkim jednak zajrzyj na nasz serwis www.sprawniwpracy.pl.

Zamieszczamy tam ogłoszenia właśnie z myślą o Tobie. Jest to prosta platforma z nieskomplikowaną wyszukiwarką, z podziałem na kandydatów i pracodawców. Dysponujemy dużą bazą ofert pracy firm i instytucji z całego kraju, do tego nastawionych na zatrudnianie kandydatów z niepełnosprawnościami. Ty również możesz zamieścić tam swoją ofertę, a pracodawca, przeszukując zamieszczone profile, może trafić właśnie na Ciebie.

Ręce piszą na klawiaturze komputera
fot. Freeimages.com

Szukaj u pośredników

Poszukaj także firm, instytucji i organizacji zajmujących się pośrednictwem w poszukiwaniu pracy. Są to głównie urzędy pracy, ale także prywatne agencje czy organizacje pozarządowe, które prowadzą projekty aktywizujące osoby z niepełnosprawnością do pracy. Ich zadaniem, poza zbieraniem ofert pracy, jest również przygotowanie pracownika tak, żeby on sam prezentował się atrakcyjnie. W tym celu oferują szkolenia, pomagają napisać CV, uczą, jak się dobrze zaprezentować podczas rozmowy kwalifikacyjnej i wspólnie szukają pracy.

Jeśli jesteś specjalistą w swojej dziedzinie, masz już pracę, ale chcesz ją zmienić na lepszą, oddaj się w ręce doradcy personalnego z agencji rekrutacyjnej. Sam wiesz, jakie masz atuty, jeśli masz dobry zawód, doświadczenie, możesz mieć też wysokie oczekiwania. Headhunterzy, czyli "łowcy głów", właśnie na takie kandydatury czekają. Pracodawcy dobrze płacą agencjom za znalezienie właściwej osoby, możesz więc się targować. Znalezienie satysfakcjonującej Cię pracy zwykle trwa trochę dłużej, czasem jednak warto poczekać, tym bardziej, że masz przecież pracę i nie jesteś pod presją.

Jeśli jednak masz nóż na gardle i potrzebujesz pracy natychmiast, skieruj się do agencji pracy tymczasowej. Tam pracę dostaniesz niemal od ręki. Nie spodziewaj się jednak kokosów. Agencje te oferują zwykle pracę na niższych stanowiskach i na słabszych warunkach finansowych, ale czasami i to jest zadowalające.

Szukaj u pracodawców

Jest jeszcze jedna metoda. Można udać się bezpośrednio do pracodawcy.

Chodzić od drzwi do drzwi, zostawiając własne CV, ulotki lub wizytówki.

Wypytywać w okolicy, jedna osoba odsyła do drugiej i czasem na efekty nie czeka się długo. Przy odrobinie szczęścia można otrzymać pracę niemal z dnia na dzień.

Szukaj w serwisach specjalistycznych

Nie wyczerpałeś wszystkich możliwości. Są przecież jeszcze serwisy społecznościowe dotyczące rynku pracy. To najbardziej nowoczesny sposób szukania zatrudnienia. Tu wypływasz na szerokie wody. Serwisy te mają zasięg międzynarodowy, są bazami z ogromnym zasobem ofert.

Zarejestruj się na LinkedIn lub GoldenLine.

Zakładając konto, stworzysz sobie sieć profesjonalnych kontaktów. Pokażesz się pracodawcom, którzy chętnie tam zaglądają w poszukiwaniu specjalistów.

Tam oferty przeglądają nie tylko pracodawcy, ale także kandydaci na pracowników, rekruterzy, doradcy. Jesteś tam w kontakcie z innymi uczestnikami serwisów, wzajemnie sobie doradzacie i wymieniacie się informacjami. Wymaga to jednak systematycznego działania i aktywności w sieci.

Szukaj na targach

Warto również zwrócić uwagę na targi pracy, które są ważne ze względu na bezpośrednie wzajemne kontakty pracodawców i szukających pracy. Polecane są przede wszystkim dla wchodzących na rynek pracy, np. studentów. W praktyce dotyczą najczęściej najniższych stanowisk, ale od czegoś trzeba przecież zacząć.

Tłum ludzi między stoiskami na targach pracy
fot. T. Przybyszewski

Szukaj stażu

Dobrze jest się rozglądać za płatnymi stażami. Ich zaletą jest głównie poznanie z bliska przyszłej pracy. To nauka zawodu od najlepszych, z dużym doświadczeniem. To także zmierzenie się z realiami, bo może się okazać, że wcale nie o to nam chodziło z wyborem stanowiska. Zalecamy dłuższe staże, krótsze mogą nie przynieść właściwych rezultatów.

Jak widzisz, sposobów jest wiele. Praca czeka na odważnych!

Czytaj więcej: