Włącz standardowy schemat kolorów Włącz kontrastowy schemat kolorów
Mapa serwisu
Kontakt
Serwis bez barier

Wzrośnie płaca minimalna. Czy to wpłynie na liczbę pracujących?

Data dodania: 2017-09-27

Od 1 stycznia 2018 r. wzrośnie płaca minimalna w Polsce - wyniesie ona 2100 zł brutto, czyli ok. 1530 zł netto (na rękę). Wyższa będzie także minimalna stawka godzinowa - 13,70 zł brutto. Pytamy ekspertów, w jaki sposób ta zmiana wpłynie na zatrudnienie osób z niepełnosprawnością w zakładach pracy chronionej (zpchr).

Płaca minimalna wzrośnie w przyszłym roku o 100 zł brutto, czyli będzie większa niż dotychczas o 5 proc. Zatrudnieni na umowy zlecenia będą zarabiali 13,70 zł brutto za godzinę, czyli o 70 groszy więcej niż dotąd.

- Wzrost płacy minimalnej dla zakładów pracy chronionej jest dużym wyzwaniem. Pracodawcy są rozgoryczeni, że rząd dla nich nie robi wiele, za to więcej działań jest podejmowanych na rzecz pracowników. Trzeba pamiętać, że dofinansowanie do wynagrodzenia osób z niepełnosprawnością jest zamrożone od 2014 r. - mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes Organizacji Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Obpon.org. - Nic nie wskazuje na to, jak wynika z naszego ostatniego spotkania z Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, by to się miało zmienić, wręcz przeciwnie, rząd zastanawia się obecnie nad zróżnicowaniem dofinansowania do pensji osób ze schorzeniami specjalnymi - dodaje.

Cały tekst przeczytasz na portalu Niepelnosprawni.pl.

Czytaj także