Włącz standardowy schemat kolorów Włącz kontrastowy schemat kolorów
Mapa serwisu
Kontakt
Serwis bez barier

Pracuj ze mną. Zobacz nową brytyjską kampanię na rzecz zatrudniania

Data dodania: 2017-10-25

Często idyllicznie patrzymy na "zachodnie" podejście do osób z niepełnosprawnością, przez co wydaje się, że choćby w Wielkiej Brytanii te osoby mają o wiele lepsze warunki życia niż w Polsce. W pewnych kwestiach to prawda. Jednak okazuje się, że tak jak w Polsce, osoby z niepełnosprawnością z kraju królowej Elżbiety II walczą o prawo do... pracy.

Milion osób chce pracować

Według niedawno przeprowadzonych badań brytyjskiego rządu ponad milion osób z niepełnosprawnością, które chcą pracować - wciąż są bezrobotne. "To prawdziwy skandal" i "Marnowanie potencjału" - słychać głosy Brytyjczyków na portalach społecznościowych.

Aby medialnie wspomóc rozwiązanie tego problemu, organizacja działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością Scope, przy współpracy z firmą Virgin Media, stworzyła kampanię społeczną pn. "Work With Me" (pl. "Pracuj ze mną"), która porusza problemy dotyczące mentalnościowych barier, stojącymi przed osobami z niepełnosprawnością na rynku pracy.

Jedną z tych barier jest postawa pracodawcy, która neguje kompetencje i efektywność osoby z niepełnosprawnością. Brytyjczycy poszukujący pracy często słyszą od potencjalnych pracodawców zdania typu: "Nie jesteś tym, kogo szukamy. Ktoś inny był lepszy" czy "Nie mamy dla ciebie pracy". Przez to w ostatecznych rozrachunku (wg Scope) jedna trzecia osób z niepełnosprawnością w Wielkiej Brytanii nie ma pewności, że w ogóle zostanie zatrudniona z powodu swojego stanu zdrowia i niepełnosprawności. Z kolei dwie na pięć osób wśród ponad miliona osób bezrobotnych z niepełnosprawnością nie mają całkowitej pewności na znalezienie pracy w ciągu pół roku.

Dlatego motto kampanii "Work With Me" skupia się na równych prawach - jej celem jest to, by osoby z niepełnosprawnością miały te same możliwości co osoby pełnosprawne.

Cały artykuł przeczytasz na portalu Niepelnosprawni.pl.

Czytaj także