Włącz standardowy schemat kolorów Włącz kontrastowy schemat kolorów
Mapa serwisu
Kontakt
Serwis bez barier

PFRON: pracę w Polsce ma zaledwie 28 proc. osób z niepełnosprawnością

Data dodania: 2017-10-04

Zaledwie 28 proc. osób z niepełnosprawnością w Polsce jest aktywnych zawodowo. Według p.o. prezes zarządu PFRON Doroty Habich, mimo że sytuacja osób z niepełnosprawnością na rynku pracy poprawiła się, to wskaźnik bezrobocia w tej grupie wciąż jest zbyt wysoki.

- Wzrósł poziom aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością i jest to ok. 28 proc. Jest to zapewne pochodną sytuacji na rynku pracy, gdzie rzeczywiście bezrobocie ogółem spadło. W tym właśnie pokładamy nadzieję, że pracodawcy poszukujący pracowników otworzą się również na osoby z niepełnosprawnością - powiedziała we wtorek 3 października p.o. prezes zarządu PFRON Dorota Habich.

"Odejść od mitu"

Jak dodała, jest duży odsetek osób z niepełnosprawnością, posiadających wykształcenie wyższe i odpowiednie kwalifikacje.

- Chcielibyśmy, żeby właśnie po tych pracowników sięgali pracodawcy, żeby oferowali im również pracę wysokiej jakości, aby odejść od tego mitu osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w firmie ochroniarskiej czy firmie sprzątającej - podkreśliła Habich. - Jeżeli patrzymy na Unię Europejską, gdzie poziom aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych wynosi ponad 40 proc., poziom 28 proc. to jeszcze za mało - dodała.

Wśród zmian, jakie chce wprowadzić PFRON w ramach m.in. programu "Za życiem" jest m.in. wsparcie osób z niepełnosprawnością poprzez modyfikację rozwiązań realizowanych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ ) w zakresie tzw. rehabilitacji zawodowej.

- Proponujemy wprowadzenie dodatkowych elementów umożliwiających osobie niepełnosprawnej, która jest uczestnikiem warsztatu, wejście na rynek pracy w taki łagodny sposób, żeby mogła oswoić się ze swoimi obowiązkami i z rolą pracownika - mówiła Habich.

Kluby rehabilitacyjne

P.o. prezes zarządu PFRON wskazała też, że wśród propozycji jest również wprowadzenie praktyk zawodowych i staży dla uczestników WTZ, a także regulacje umożliwiające ich powrót w przypadku niepowodzenia zatrudnienia.

- Przewidujemy, że osoba niepełnosprawna mogłaby w ciągu 90 dni powrócić do WTZ bez utraty miejsca w Warsztacie i mogłaby podejmować trzy takie próby. Będzie to wciąż finansowane przez fundusz, niezależnie od tego, czy pojawi się nowy uczestnik na to miejsce, czy nie - podkreśliła Habich.

Jak dodała, nowe rozwiązania mają także umożliwiać osobom z niepełnosprawnością, które podejmą zatrudnienie, utrzymywanie kontaktu z terapeutami w tzw. klubach rehabilitacyjnych. Jak tłumaczyła Habich, po południu w takich klubach odbywałyby się spotkania, zajęcia, czy inne formy terapeutyczne.

Czytaj także